Základní informace
- Místo: kurz se uskuteční online přes aplikaci Zoom (návod, jak se přihlásit dostanete po registraci)
- Konání kurzu:
- pondělí 27. března od 17:00 do 19:00
- úterý 28. března od 17:00 do 19:00
- pondělí 3. dubna od 17:00 do 19:00
- úterý 4. dubna od 17:00 do 19:00
- Potřebné vybavení: jakýkoliv počítač + připojení k internetu
- Lektor: doc. Ing. Petr Rozmahel, Ph.D.
- Kurz je určen pro pedagogy středních škol
- Cena: 1720 Kč, za osobu na celý kurz (8 hodin), celá částka lze proplatit z šablon MŠMT. Po absolvování kurzu obdržíte certifikát o absolvování. Kdybyste z důvodu nemoci či jiné nešťastné události na jednu část webináře nemohli, nebojte se, vyřešili bychom to individuálně.
- Číslo akreditace: 13886/2021-2
Obsah kurzu
- principy fungování tržní ekonomiky: ekonomický koloběh
- struktura národního hospodářství
- poptávková a nabídková strana tržní ekonomiky
- hlavní subjekty a sektory národního hospodářství
- výkonnost národního hospodářství a hlavní národohospodářské ukazatele (HDP, míra nezaměstnanosti, inflace atd.)
- role státu v ovlivňování národního hospodářství
- cíle a nástroje hospodářské politiky
- praktické ukázky modelování fungování trhů zboží a služeb a trhů výrobních faktorů
- ukázky modelování fungování národní ekonomiky pomocí modelu agregátní nabídky a poptávky
- vysvětlení soudobých národohospodářských problémů České republiky, Evropy i zbytku světa pomocí grafických makroekonomických modelů
- Společné řešení případových studií
Cílem kurzu je vysvětlit účastníkům roli, význam a vliv hlavních sektorů národního hospodářství, tj. domácností, firem, států a cizinců na fungování, na vývoj a efektivitu národní ekonomiky. Součástí kurzu je vysvětlení role státu, především národní banky, vlády a dalších institucí na výkon a fungování národní ekonomiky. V kurzu budou vysvětleny cíle, nástroje a principy fungování monetární a fiskální politiky státu. Cílem kurzu je pochopit, jak sektory národní ekonomiky včetně centrální banky a vlády ovlivňují vývoj HDP, nezaměstnanosti, inflace, měnového kurzu a dalších důležitých makroekonomických ukazatelů.
Širším záměrem kurzu je seznámit účastníky s předmětem studia Makroekonomie jako dílčí ekonomické disciplíny. V kurzu budou popsány základní metodologické přístupy ke zkoumání makroekonomických jevů a problémů a vysvětleny principy využívání základních modelů makroekonomické rovnováhy, především modelu AS-AD tj. Agregátní nabídky a Agregátní poptávky. Účastníci kurzu se naučí využívat tento model pro pochopení hlavních souvislostí mezi hlavními makroekonomickými veličinami jako je hrubý domácí produkt (HDP), cenová hladina, resp. inflace, nezaměstnanost a ekonomický růst. Účastníci kurzu se také seznámí s hlavními indikátory používanými v reálné ekonomice pro měřené makroekonomického vývoje, výkonnosti a stability zahrnující např. tempo růstu HDP, míru inflace, míru nezaměstnanosti, indikátory vnější rovnováhy tj. rovnováhy obchodní a platební bilance apod. V kurzu budou vysvětleny faktory dlouhodobého ekonomického růstu národních ekonomik i krátkodobých makroekonomických fluktuací v podobě recesí a expanzí v rámci hospodářského cyklu. Nezbytnou součástí kurzu je vysvětlení role státu v oblasti podpory či stabilizace ekonomického vývoje prostřednictvím makroekonomických politik s důrazem na monetární a fiskální politiku.
O LEKTOROVI: Alena Šafrová Drášilová
Alena Šafrová Drášilová působí na Masarykově univerzitě v Brně jako odborná asistentka na Ekonomicko-správní fakultě. Vyučuje předměty, které se týkají podnikání a managementu. Zabývá se také výzkumem z oblasti mezinárodního managementu.